Zaznacz stronę

Jest takie jedno pomieszczenie domowe, które z pewnością przydaje się wszystkim fashionistkom i pasjonatkom mody, specjalizującym się w kolekcjonowaniu niezliczonych par butów czy sukienek. To garderoba, której u niektórych pań absolutnie nie może zabraknąć w przestrzeni domowej. Co warto wiedzieć jednak, by z pomysłem ją urządzić i wyposażyć tak, by mogła z sukcesem służyć latami? Tu z pewnością warto zasięgnąć rady doświadczonych specjalistów od wnętrz – projektanci, ujawnijcie się!

Zlokalizowanie garderoby obok sypialni lub tuż przy łazience – to najczęstsze propozycje doświadczonych projektantów wnętrz, którzy planując rozkład pomieszczeń w dużym mieszkaniu czy domu doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby wprowadzenia jak najbardziej funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań. Aby można było mówić o możliwości swobodnego poruszania się po garderobie, warto pozostawić w niej około 1,2 metra wolnej przestrzeni. Jeśli w tym niewielkim zazwyczaj wnętrzu nie ma okna, koniecznie zadbać trzeba też o sprawne warunki dla pracy wentylacji.

Co więcej? W garderobie nie warto tracić wolnej przestrzeni na montaż dekoracyjnych lamp – najlepiej i najwygodniej zainwestować w punktowe oświetlenie ledowe – nie dość, że będzie to rozwiązanie funkcjonalne, to również sprawdzi się jako innowacyjne i energooszczędne.

Decydując się na montaż szaf ubraniowych, warto postawić na klasykę – standardowe rozmiary takich szaf to głębokość 60 cm. Przy wyborze tego typu sprawdzonego rozwiązania zyskamy możliwość niegniecenia ubrań wiszących na drążkach – choćby rękawów koszul, marynarek czy innych żakietów. Jeśli zaś nasz wybór padnie raczej na szafy o głębokości 40 cm, zdecydujmy się jednocześnie na montaż drążków – tzw. puzonów. Montuje się je pod kątem prostym do mebla, po czym skorzystać z nich można na zasadzie wysunięcia do przodu.

Wszelkie szuflady zaś, kosze, półki czy inne wynalazki znajdujące się wewnątrz szafy, najlepiej możliwie jak najbardziej optymalnie dopasować do realnych potrzeb własnych lub pozostałych domowników. Bo w garderobie pod żadnym pozorem nie można zrobić składziku na niepotrzebne rzeczy!